Fotografia mody- jak zacząć?

Hej! Dzisiaj coś z innej beczki, mianowicie kilka słów o fotografii mody. Każdy fotograf wie w jakim typie fotografii czuje się najlepiej i jaki rodzaj zdjęć najbardziej przypada mu do gustu. Wielu z nas szuka też własnego stylu i prędzej czy później go wypracowuje. Ja po trzech latach zdałam sobie sprawę, że zdjęcia mody to coś co podoba mi się najbardziej i tym chcę się zająć. Próbuję różnych typów fotografii i dalej będę to robić ale to ten typ jest moim ulubionym :)

Czym jest fotografia mody?
Dzieli się w zależności od tematu lub typu zdjęć:
Fashion- najważniejsze jest ubranie, skupiamy się na atrakcyjnym zaprezentowaniu produktu, modelka schodzi na drugi plan, jednak nie można o niej zapominać ;-)
Glamour- fotografia, która ma na celu pokazanie seksapil modelki, ubranie jest tylko uzupełnieniem, dodatkiem. Modelka jest fotografowanym obiektem
Beauty- to czyste, wyraziste zdjęcia, najczęściej twarzy lub włosów. Mają na celu zaprezentować 'świetne' działanie kosmetyków, to typowe zdjęcie reklamowe. 

Fotografia mody jest czysto komercyjna, ma na celu jak najlepsze zaprezentowanie produktu.


Fotografia mody jest najszybciej i najprężniej rozwijającym się gatunkiem fotografii. Trendy w zdjęciach fashion zmieniają się z każdym sezonem. Co kilka miesięcy wraz ze strojami kreowana jest moda na konkretne typy zdjęć; kolorystyka ubrań idzie w parze z barwami i klimatem na zdjęciach. Żeby być na bieżąco, musimy nieustannie śledzić to, co wielki przemysł aktualnie ze sobą niesie.
-fotoblogia.pl 


No tak, czyli jak zacząć?
Zakładamy, że podstawowe umiejętności fotografowania mamy opanowane. Ale najpierw trzeba mieć pomysł. I to najlepiej niejeden. Zacznijmy od czegoś bardzo prostego- założenia dziennika, zeszytu, notatnika, czy chociaż folderu w komputerze. Sami wiecie, że pomysły na sesje potrafią przyjść niespodziewanie. Mając założone jedno z ww. łatwo będziemy zbierać wszystkie nasze myśli w jednym miejscu, o niczym nie zapomnimy i łatwiej będzie dopiąć nam wszystko na ostatni guzik. Notując tam wszystko- od tematu zdjęć, przez konkretny klimat, opis światła, myśl, wiersz, wklejając zdjęcia, rysunki- łatwiej będzie zorganizować cokolwiek, a przy okazji możecie zapisywać tam wasze ulubione cytaty, myśli, fundować sobie dawkę motywacji. Ja mam folder w komputerze z inspiracjami, a dodatkowo prowadzę zeszyt gdzie zapisuję cytaty, tytuły książek, rysuję, wklejam motywujące foty i teksty. Fajna zabawa, polecam :-)

Skąd inspiracja? 
Zewsząd! Filmy, książki, teledyski, wszystko co nas otacza. Ja polecam przeglądać zdjęcia innych fotografów mody (np. Lara Jade, albo Sandra Górska, czy Marcin Tyszka) i przeglądać Tumblra. 
Musicie dostrzegać więcej, ale niezależnie od tego ile widzicie poszerzajcie swoje gusta fotograficzne, oglądajcie dużo DOBRYCH  zdjęć, oglądajcie blogi modowe, odwiedzajcie wystawy i szukajcie na YouTube! 

Wszystko to służy budowaniu siebie, żeby można było nazwać siebie fotografem nie wystarczy wypasiony sprzęt. Trzeba włożyć w to pracę i serce, a wtedy nieważne co mówią inni- ważne, że my czerpiemy z tego satysfakcję. Pracujcie, pracujcie, pracujcie!

Powodzenia!

Podziel się:

DOŁĄCZ KONWERSACJA

    KOMENTARZ

0 komentarzy:

Prześlij komentarz